Ryde 10 Mile -  5 Feb 2017 HRRL Individual Scores

POS No Name Club hrrl hrrl team h pos indiv sco Time Chip Time mi pace km pace GEN GEN POS CAT CAT POS
1 454 Richard Waldron SOUTHAMPTON A.C. h So'ton AC 1 100 0:54:19 0:54:19 5:26 3:23 M 1 SM 1
2 145 Daniel Eckersley ISLE OF WIGHT A.C. n 0:55:11 0:55:10 5:31 3:26 M 2 SM 2
3 303 Julian Manning DENMEAD STRIDERS h Denmead 2 99.5 0:56:05 0:56:05 5:36 3:29 M 3 M40 1
4 291 Simon Lovelock OVERTON HARRIERS & A.C. h Overton 3 99.1 0:57:03 0:57:01 5:42 3:33 M 4 SM 3
5 29 Adam Barlow PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 4 98.6 0:57:48 0:57:48 5:47 3:35 M 5 SM 4
6 413 Andy Simpson STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 5 98.2 0:58:09 0:58:09 5:49 3:37 M 6 M40 2
7 82 Harry Carter GOSPORT ROAD RUNNER h Gosport 6 97.7 0:58:23 0:58:23 5:50 3:38 M 7 SM 5
8 331 Paul Mitchinson VICTORY A.C. h Victory 7 97.3 0:58:33 0:58:31 5:51 3:38 M 8 SM 6
9 19 Daniel Bailey VICTORY A.C. h Victory 8 96.8 0:58:49 0:58:49 5:53 3:39 M 9 SM 7
10 352 Leonard Passingham ALTON RUNNERS h Alton 9 96.4 0:58:55 0:58:54 5:53 3:40 M 10 M45 1
11 433 Simon Stevens WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 10 95.9 0:59:17 0:59:16 5:56 3:41 M 11 M45 2
12 377 Matt Risden HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 11 95.5 0:59:23 0:59:21 5:56 3:41 M 12 SM 8
13 229 Sean Holmes OVERTON HARRIERS & A.C. h Overton 12 95.0 0:59:34 0:59:33 5:57 3:42 M 13 M45 3
14 166 Ashley Forbes SOUTHAMPTON A.C. h So'ton AC 13 94.6 0:59:46 0:59:46 5:59 3:43 M 14 SM 9
15 200 Frank Handy NEW FOREST RUNNERS h New Forest 14 94.1 1:00:04 1:00:03 6:00 3:44 M 15 SM 10
16 106 Russ Coleman STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 15 93.7 1:00:19 1:00:17 6:02 3:45 M 16 SM 11
17 1 Peter Abrahams FAREHAM CRUSADERS h Fareham 16 93.2 1:00:24 1:00:22 6:02 3:45 M 17 SM 12
18 465 Danny White LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 17 92.8 1:01:03 1:01:00 6:06 3:47 M 18 SM 13
19 23 Daniel Baker SOUTHAMPTON A.C. h So'ton AC 18 92.3 1:01:07 1:01:05 6:07 3:48 M 19 SM 14
20 335 Andy Morgan-Lee SOUTHAMPTON A.C. h So'ton AC 19 91.9 1:01:09 1:01:09 6:07 3:48 M 20 M45 4
21 10 Gary Armstrong DENMEAD STRIDERS h Denmead 20 91.4 1:01:31 1:01:28 6:09 3:49 M 21 SM 15
22 480 Kevin Willsher LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 21 91.0 1:01:48 1:01:45 6:10 3:50 M 22 SM 16
23 332 James Moore WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 22 90.5 1:01:53 1:01:51 6:11 3:51 M 23 SM 17
24 468 James White EASTLEIGH RUNNING CLUB h Eastleigh 23 90.0 1:01:57 1:01:53 6:11 3:51 M 24 SM 18
25 75 Rob Byrne GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 24 89.6 1:02:00 1:01:58 6:12 3:51 M 25 SM 19
26 103 Andy Cockerell HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 25 89.1 1:02:01 1:01:56 6:12 3:51 M 26 SM 20
27 98 James Clarke FARNHAM RUNNERS h Farnham 26 88.7 1:02:07 1:02:04 6:12 3:51 M 27 SM 21
28 88 Neil Catchlove LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 27 88.2 1:02:17 1:02:15 6:14 3:52 M 28 M40 3
29 354 Ian Peachey UNATTACHED (ST LEONARDS ON SEA) u 1:02:22 1:01:28 6:09 3:49 M 29 SM 22
30 168 Robert Ford PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 28 87.8 1:02:32 1:02:29 6:15 3:53 M 30 SM 23
31 178 Aaron Gallimore LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 29 87.3 1:02:55 1:02:53 6:17 3:54 M 31 SM 24
32 90 Mark Chamberlain HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 30 86.9 1:02:57 1:02:55 6:17 3:55 M 32 SM 25
33 16 Stuart Backhouse RYDE HARRIERS h Ryde 31 86.4 1:03:01 1:03:00 6:18 3:55 M 33 M45 5
34 393 James Sawyer FAREHAM CRUSADERS h Fareham 32 86.0 1:03:33 1:03:30 6:21 3:57 M 34 SM 26
35 249 Bryan Jones RYDE HARRIERS h Ryde 33 85.5 1:03:46 1:03:43 6:22 3:58 M 35 M50 1
36 135 Andrew McEwen RYDE HARRIERS h Ryde 34 85.1 1:03:56 1:03:51 6:23 3:58 M 36 M55 1
37 240 Jonathan Isherwood FAREHAM CRUSADERS h Fareham 35 84.6 1:03:57 1:03:54 6:23 3:58 M 37 M40 4
38 44 George Belfield WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 36 84.2 1:03:59 1:03:55 6:23 3:58 M 38 SM 27
39 478 Sean Williams UNATTACHED (COWES) u 1:04:07 1:04:05 6:24 3:59 M 39 M45 6
40 386 Steve Rumsey ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 37 83.7 1:04:13 1:04:06 6:25 3:59 M 40 M45 7
41 428 Ben Stait PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 38 83.3 1:04:26 1:04:22 6:26 4:00 M 41 M40 5
42 171 Tom Forster ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 39 82.8 1:04:28 1:04:08 6:25 3:59 M 42 SM 28
43 201 Jon Hannan SOUTHAMPTON A.C. h So'ton AC 40 82.4 1:04:30 1:04:25 6:26 4:00 M 43 M40 6
44 157 James Fanning LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 41 81.9 1:04:31 1:04:27 6:27 4:00 M 44 SM 29
45 306 Kevin Martin HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 42 81.4 1:04:37 1:04:35 6:28 4:01 M 45 SM 30
46 21 Richard Bailey PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 43 81.0 1:04:39 1:04:36 6:28 4:01 M 46 M50 2
47 389 Matthew Salmon FAREHAM CRUSADERS h Fareham 44 80.5 1:04:43 1:04:40 6:28 4:01 M 47 SM 31
48 251 Mark Jones EASTLEIGH RUNNING CLUB h Eastleigh 45 80.1 1:05:03 1:04:58 6:30 4:02 M 48 SM 32
49 191 Alan Graham LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 46 79.6 1:05:08 1:04:55 6:29 4:02 M 49 M50 3
50 349 Jon Osman EASTLEIGH RUNNING CLUB h Eastleigh 47 79.2 1:05:12 1:04:55 6:29 4:02 M 50 M55 2
51 370 Harry Rann ISLE OF WIGHT A.C. n 1:05:17 1:05:14 6:31 4:03 M 51 JM 1
52 193 David Green HARPENDEN ARROWS n 1:05:21 1:05:08 6:31 4:03 M 52 M55 3
53 462 Paul Welch DENMEAD STRIDERS h Denmead 48 78.7 1:05:29 1:05:25 6:32 4:04 M 53 M40 7
54 474 Stu Wigginton  NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 49 78.3 1:05:35 1:05:25 6:32 4:04 M 54 SM 33
55 17 William Baggs HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 50 77.8 1:05:43 1:05:38 6:34 4:05 M 55 SM 34
56 482 Peter Wilmott ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 51 77.4 1:05:46 1:05:44 6:34 4:05 M 56 M50 4
57 369 Simon Randall ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 52 76.9 1:05:51 1:05:42 6:34 4:05 M 57 M40 8
58 460 Lee Weeks DENMEAD STRIDERS h Denmead 53 76.5 1:06:01 1:05:59 6:36 4:06 M 58 M45 8
59 402 Chris Setters WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 54 76.0 1:06:05 1:06:01 6:36 4:06 M 59 M40 9
60 124 Leslie Cupis RYDE HARRIERS h Ryde 55 75.6 1:06:06 1:06:03 6:36 4:06 M 60 M50 5
61 312 Lee Mawson DENMEAD STRIDERS h Denmead 56 75.1 1:06:17 1:06:13 6:37 4:07 M 61 SM 35
62 328 Charlie Metcalfe RYDE HARRIERS h Ryde 1 100 1:06:33 1:06:26 6:39 4:08 F 1 F40 1
63 239 Reece Ingram CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 57 74.7 1:06:43 1:06:28 6:39 4:08 M 62 M40 10
64 421 Philip Smith CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 58 74.2 1:06:50 1:06:31 6:39 4:08 M 63 M50 6
65 447 Trish Train ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 2 99.3 1:06:51 1:06:45 6:41 4:09 F 2 F50 1
66 105 Darren Cole ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 59 73.8 1:06:59 1:06:37 6:40 4:08 M 64 SM 36
67 234 Dave Hunt TEAMSPY n 1:07:07 1:06:50 6:41 4:09 M 65 SM 37
68 13 Terry Arnott GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 60 73.3 1:07:09 1:07:07 6:43 4:10 M 66 SM 38
69 384 Ainsley Rood PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 61 72.9 1:07:10 1:07:07 6:43 4:10 M 67 SM 39
70 205 Mark Hargreaves CITY OF PORTSMOUTH A.C. h PortsmAC 62 72.4 1:07:26 1:06:56 6:42 4:10 M 68 M60 1
71 419 Max Smeeth PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 63 71.9 1:07:30 1:07:27 6:45 4:11 M 69 SM 40
72 15 Steve Auton CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 64 71.5 1:07:33 1:07:15 6:43 4:11 M 70 SM 41
73 266 Sarah Kingston SOUTHAMPTON A.C. h So'ton AC 3 98.6 1:07:44 1:07:35 6:45 4:12 F 3 SF 1
74 177 Kevin Gale UNATTACHED (HAVANT) u 1:07:52 1:07:46 6:47 4:13 M 71 M50 7
75 440 Matthew Tanner HARDLEY RUNNERS h Hardley 65 71.0 1:07:53 1:07:42 6:46 4:12 M 72 M50 8
76 110 Tony Conway PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 66 70.6 1:07:55 1:07:50 6:47 4:13 M 73 M55 4
77 217 Simon Hearnden STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 67 70.1 1:07:58 1:07:47 6:47 4:13 M 74 M40 11
78 313 Rich McAleer EASTLEIGH RUNNING CLUB h Eastleigh 68 69.7 1:08:02 1:07:59 6:48 4:13 M 75 SM 42
79 164 Matthew Fletcher ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 69 69.2 1:08:08 1:07:43 6:46 4:12 M 76 M40 12
80 415 Tim Skelton-Smith HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 70 68.8 1:08:11 1:08:05 6:48 4:14 M 77 SM 43
81 385 John Rudgard UNATTACHED (TOTLAND BAY) u 1:08:12 1:08:04 6:48 4:14 M 78 M45 9
82 364 Dean Pike ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 71 68.3 1:08:12 1:07:51 6:47 4:13 M 79 SM 44
83 398 Stuart Searle OVERTON HARRIERS & A.C. h Overton 72 67.9 1:08:14 1:07:47 6:47 4:13 M 80 M40 13
84 195 Nicholas Griffiths LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 73 67.4 1:08:16 1:08:07 6:49 4:14 M 81 SM 45
85 496 Brian Wright FAREHAM CRUSADERS h Fareham 74 67.0 1:08:17 1:07:51 6:47 4:13 M 82 M40 14
86 318 Mark McDonald  STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 75 66.5 1:08:20 1:08:16 6:50 4:15 M 83 M45 10
87 5 Neil Ambrose FARNHAM RUNNERS h Farnham 76 66.1 1:08:25 1:07:59 6:48 4:13 M 84 M40 15
88 115 Michael Coultrup ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 77 65.6 1:08:29 1:08:04 6:48 4:14 M 85 M50 9
89 345 Philip O'Connor DENMEAD STRIDERS h Denmead 78 65.2 1:08:33 1:08:26 6:51 4:15 M 86 M40 16
90 347 Steve Oliver WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 79 64.7 1:08:36 1:08:28 6:51 4:15 M 87 M55 5
91 254 Miriam Jones-Walters SOUTHAMPTON A.C. h So'ton AC 4 97.9 1:08:38 1:08:32 6:51 4:16 F 4 SF 2
92 91 Phil Chamberlain FAREHAM CRUSADERS h Fareham 80 64.3 1:08:40 1:08:18 6:50 4:15 M 88 M45 11
93 376 Simon Riley ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 81 63.8 1:08:43 1:08:15 6:49 4:14 M 89 M45 12
94 199 Sarah Gurney WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 5 97.2 1:08:50 1:08:42 6:52 4:16 F 5 F45 1
95 55 Karla Borland SOUTHAMPTON A.C. h So'ton AC 6 96.6 1:08:54 1:08:48 6:53 4:17 F 6 SF 3
96 408 Sarah Shedden WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 7 95.9 1:09:06 1:09:01 6:54 4:17 F 7 F40 2
97 499 Peter Young RYDE HARRIERS h Ryde 82 63.3 1:09:15 1:09:10 6:55 4:18 M 90 M65 1
98 182 George Garratt PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 83 62.9 1:09:27 1:09:06 6:55 4:18 M 91 M50 10
99 175 Penny Freeman WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 8 95.2 1:09:40 1:09:32 6:57 4:19 F 8 F35 1
100 210 Tim Hart LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 84 62.4 1:09:44 1:09:33 6:57 4:19 M 92 M50 11
101 96 Richard Chowns STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 85 62.0 1:09:50 1:09:45 6:58 4:20 M 93 SM 46
102 403 Peter Sexton ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 86 61.5 1:09:51 1:09:49 6:59 4:20 M 94 M50 12
103 61 David Brawn PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 87 61.1 1:09:59 1:09:51 6:59 4:20 M 95 SM 47
104 134 Lloyd Dickson WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 88 60.6 1:10:09 1:10:02 7:00 4:21 M 96 SM 48
105 344 Robin Oakley OVERTON HARRIERS & A.C. h Overton 89 60.2 1:10:13 1:09:47 6:59 4:20 M 97 M40 17
106 334 Robert Morgan FAREHAM CRUSADERS h Fareham 90 59.7 1:10:24 1:09:49 6:59 4:20 M 98 M50 13
107 192 Connie Green LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 9 94.5 1:10:32 1:10:11 7:01 4:22 F 9 SF 4
108 148 Nigel Eldridge RYDE HARRIERS h Ryde 91 59.3 1:10:33 1:10:21 7:02 4:22 M 99 M40 18
109 366 Derek Powles PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 92 58.8 1:10:38 1:10:33 7:03 4:23 M 100 M40 19
110 83 Pete Carter UNATTACHED (POOLE ) u 1:10:40 1:09:33 6:57 4:19 M 101 M45 13
111 140 Saul Duck WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 93 58.4 1:10:41 1:10:35 7:03 4:23 M 102 M45 14
112 128 Eli Dawson ALTON RUNNERS h Alton 94 57.9 1:10:57 1:10:42 7:04 4:24 M 103 SM 49
113 337 Gordon Mucklow ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 95 57.5 1:10:58 1:10:23 7:02 4:22 M 104 M40 20
114 248 Brian Jones EASTLEIGH RUNNING CLUB h Eastleigh 96 57.0 1:10:59 1:10:46 7:05 4:24 M 105 M55 6
115 448 Robson Trendell HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 97 56.6 1:11:09 1:11:09 7:07 4:25 M 106 SM 50
116 133 Eric Diamond RYDE HARRIERS h Ryde 98 56.1 1:11:15 1:11:10 7:07 4:25 M 107 M40 21
117 293 Matt Lovesey LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 99 55.7 1:11:16 1:10:52 7:05 4:24 M 108 SM 51
118 360 Susy Perry WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 10 93.8 1:11:17 1:11:12 7:07 4:25 F 10 F35 2
119 45 Graham Bell STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 100 55.2 1:11:22 1:10:59 7:06 4:25 M 109 M50 14
120 451 Paul Turner UNATTACHED (PETERSFIELD) u 1:11:23 1:11:06 7:07 4:25 M 110 SM 52
121 54 Lawrence Bookham BLACKWATER VALLEY RUNNERS h Blackwater 101 54.8 1:11:31 1:11:15 7:07 4:26 M 111 M40 22
122 151 Chloe Elliott LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 11 93.1 1:11:37 1:11:27 7:09 4:26 F 11 SF 5
123 38 Richard Batten UNATTACHED (GOSPORT) u 1:11:38 1:11:14 7:07 4:26 M 112 M40 23
124 446 Neil Tolfrey VICTORY A.C. h Victory 102 54.3 1:11:45 1:11:34 7:09 4:27 M 113 M50 15
125 475 Daniel Williams ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 103 53.8 1:11:45 1:11:33 7:09 4:27 M 114 M40 24
126 388 Alice Ryder HARDLEY RUNNERS h Hardley 12 92.4 1:11:48 1:11:32 7:09 4:27 F 12 F35 3
127 434 Elizabeth Steward DENMEAD STRIDERS h Denmead 13 91.7 1:11:49 1:11:42 7:10 4:27 F 13 F35 4
128 361 John Phillips FARNHAM RUNNERS h Farnham 104 53.4 1:11:57 1:11:32 7:09 4:27 M 115 M40 25
129 392 Paul Saunders(2) DENMEAD STRIDERS h Denmead 105 52.9 1:12:06 1:12:00 7:12 4:28 M 116 SM 53
130 101 Sam Cleare RYDE HARRIERS h Ryde 106 52.5 1:12:24 1:12:10 7:13 4:29 M 117 SM 54
131 494 Jonathan Wooldridge  EAST LONDON RUNNERS n 1:12:29 1:12:24 7:14 4:30 M 118 M45 15
132 495 Keith Woolven FAREHAM CRUSADERS h Fareham 107 52.0 1:12:36 1:12:18 7:14 4:30 M 119 M55 7
133 343 Matthew Northover TOTTON RUNNING CLUB h Totton 108 51.6 1:12:40 1:12:16 7:14 4:29 M 120 SM 55
134 162 David Fleet FAREHAM CRUSADERS h Fareham 109 51.1 1:12:51 1:12:42 7:16 4:31 M 121 SM 56
135 479 Karen Willsher FAREHAM CRUSADERS h Fareham 14 91.0 1:12:57 1:12:44 7:16 4:31 F 14 F40 3
136 24 Aaron Ballard UNATTACHED (SOUTHAMPTON) u 1:13:02 1:12:44 7:16 4:31 M 122 SM 57
137 315 Judy McCabe RYDE HARRIERS h Ryde 15 90.3 1:13:03 1:12:31 7:15 4:30 F 15 F35 5
138 49 Steve Bennett ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 110 50.7 1:13:03 1:12:31 7:15 4:30 M 123 M55 8
139 93 Christopher Chester HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 111 50.2 1:13:06 1:12:43 7:16 4:31 M 124 M45 16
140 399 Melanie Seddon FAREHAM CRUSADERS h Fareham 16 89.7 1:13:22 1:13:01 7:18 4:32 F 16 F35 6
141 256 Simon Joy RYDE HARRIERS h Ryde 112 49.8 1:13:27 1:13:17 7:20 4:33 M 125 SM 58
142 259 Peter Kay STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 113 49.3 1:13:31 1:13:01 7:18 4:32 M 126 M60 2
143 297 Stephen Lowy WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 114 48.9 1:13:34 1:13:27 7:21 4:34 M 127 M45 17
144 246 Steve Johnson LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 115 48.4 1:13:37 1:12:57 7:18 4:32 M 128 M60 3
145 237 Simon Ibbotson HARDLEY RUNNERS h Hardley 116 48.0 1:13:43 1:13:19 7:20 4:33 M 129 SM 59
146 477 Paula Williams FAREHAM CRUSADERS h Fareham 17 89.0 1:13:49 1:13:27 7:21 4:34 F 17 F35 7
147 86 Dave Cass ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 117 47.5 1:13:49 1:13:25 7:20 4:34 M 130 M50 16
148 84 Jude Carter-Murphy  NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 118 47.1 1:13:58 1:13:44 7:22 4:35 M 131 M40 26
149 36 Katherine Barton  FAREHAM CRUSADERS h Fareham 18 88.3 1:14:02 1:13:38 7:22 4:35 F 18 F45 2
150 396 Philip Scrase ALTON RUNNERS h Alton 119 46.6 1:14:07 1:13:57 7:24 4:36 M 132 M50 17
151 244 David Johns PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 120 46.2 1:14:10 1:13:39 7:22 4:35 M 133 SM 60
152 308 Peter Martin CLAPHAM CHASERS n 1:14:13 1:13:42 7:22 4:35 M 134 M40 27
153 203 Esther Hardie TOTTON RUNNING CLUB h Totton 19 87.6 1:14:20 1:14:04 7:24 4:36 F 19 F35 8
154 212 Michael Hassan-Green UNATTACHED (CHALE) u 1:14:29 1:13:52 7:23 4:35 M 135 SM 61
155 267 Jonathan Kitchen LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 121 45.7 1:14:30 1:13:57 7:24 4:36 M 136 SM 62
156 437 Eloise Stradling FARNHAM RUNNERS h Farnham 20 86.9 1:14:33 1:14:04 7:24 4:36 F 20 SF 6
157 314 Trevor McAlister RYDE HARRIERS h Ryde 122 45.2 1:14:38 1:14:29 7:27 4:38 M 137 SM 63
158 340 Craig Murphy  CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 123 44.8 1:14:41 1:14:21 7:26 4:37 M 138 M45 18
159 104 Alexandra Coe NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 21 86.2 1:14:48 1:14:39 7:28 4:38 F 21 SF 7
160 365 Claire Powell HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 22 85.5 1:14:56 1:14:27 7:27 4:38 F 22 F40 4
161 142 Neil Dyer PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 124 44.3 1:14:58 1:14:35 7:28 4:38 M 139 M50 18
162 464 Lynne Whitaker WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 23 84.8 1:15:06 1:14:58 7:30 4:39 F 23 F55 1
163 188 Matthew Goodridge WEST WIGHT ROAD RUNNERS n 1:15:07 1:14:10 7:25 4:37 M 140 M50 19
164 274 Richard Larcombe CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 125 43.9 1:15:08 1:14:53 7:29 4:39 M 141 M45 19
165 296 Vanessa Lowe ALTON RUNNERS h Alton 24 84.1 1:15:08 1:14:39 7:28 4:38 F 24 F50 2
166 405 Garry Sharp ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 126 43.4 1:15:16 1:15:02 7:30 4:40 M 142 M45 20
167 425 Michael Snowden EASTLEIGH RUNNING CLUB h Eastleigh 127 43.0 1:15:19 7:32 4:41 M 143 M45 21
168 4 Leigh Albury UNATTACHED (PORTSMOUTH) u 1:15:19 1:14:40 7:28 4:38 M 144 M40 28
169 264 Julie King RYDE HARRIERS h Ryde 25 83.4 1:15:23 1:15:15 7:31 4:41 F 25 F50 3
170 159 Peter Farwell UNATTACHED (BEMBRIDGE) u 1:15:25 1:15:05 7:30 4:40 M 145 M55 9
171 180 Graham Gardner RYDE HARRIERS h Ryde 128 42.5 1:15:26 1:15:17 7:32 4:41 M 146 M40 29
172 14 Robert Aubrey UNATTACHED (COWES) u 1:15:29 1:15:06 7:31 4:40 M 147 SM 64
173 184 Kevin Giles VICTORY A.C. h Victory 129 42.1 1:15:29 1:14:45 7:29 4:39 M 148 M55 10
174 336 Tim Howell ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 130 41.6 1:15:32 1:15:10 7:31 4:40 M 149 SM 65
175 409 Keith Sheppard HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 131 41.2 1:15:40 1:15:11 7:31 4:40 M 150 M60 4
176 353 Hayley Payne EASTLEIGH RUNNING CLUB h Eastleigh 26 82.8 1:15:40 1:15:23 7:32 4:41 F 26 F40 5
177 161 Gareth Fiford PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 132 40.7 1:15:40 1:15:22 7:32 4:41 M 151 SM 66
178 26 Michael Bamford EAST LONDON RUNNERS n 1:15:42 1:15:36 7:34 4:42 M 152 M50 20
179 158 Abigail Farwell ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 27 82.1 1:15:43 1:15:19 7:32 4:41 F 27 SF 8
180 375 Christine Riddington VICTORY A.C. h Victory 28 81.4 1:15:44 1:15:09 7:31 4:40 F 28 F45 3
181 401 Michael Sennett ALTON RUNNERS h Alton 133 40.3 1:15:45 1:15:10 7:31 4:40 M 153 M55 11
182 276 Dan Latham HARDLEY RUNNER h Hardley 134 39.8 1:16:09 1:15:52 7:35 4:43 M 154 SM 67
183 407 Martin Shaw DENMEAD STRIDERS h Denmead 135 39.4 1:16:15 1:16:05 7:36 4:44 M 155 M40 30
184 52 Paul Blundell HARDLEY RUNNERS h Hardley 136 38.9 1:16:20 1:15:54 7:35 4:43 M 156 M50 21
185 57 Ian Bowers  NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 137 38.5 1:16:25 1:16:13 7:37 4:44 M 157 M50 22
186 216 Rory Heard DENMEAD STRIDERS h Denmead 138 38.0 1:16:30 1:15:50 7:35 4:43 M 158 M45 22
187 48 Rob Bennett UNATTACHED (SOUTHAMPTON) u 1:16:33 1:16:06 7:37 4:44 M 159 SM 68
188 7 Mick Anglim HARDLEY RUNNERS h Hardley 139 37.6 1:16:37 1:16:18 7:38 4:44 M 160 M65 2
189 483 Mark Wilson WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 140 37.1 1:16:38 1:16:24 7:38 4:45 M 161 M40 31
190 456 Sylwia Ward STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 29 80.7 1:16:42 1:16:33 7:39 4:45 F 29 F35 9
191 85 Kirsty Cartwright HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 30 80.0 1:16:43 1:16:14 7:37 4:44 F 30 F45 4
192 108 Chris Collins HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 141 36.7 1:16:49 1:16:17 7:38 4:44 M 162 SM 69
193 311 Michael Mattingly  LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 142 36.2 1:16:51 1:16:21 7:38 4:45 M 163 M55 12
194 42 Billy Beaven FAREHAM CRUSADERS h Fareham 143 35.7 1:16:52 1:16:16 7:38 4:44 M 164 M40 32
195 63 Emma Brewin PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 31 79.3 1:16:52 1:16:20 7:38 4:45 F 31 SF 9
196 243 Alex Jennings-Temple FAREHAM CRUSADERS h Fareham 144 35.3 1:16:56 1:16:35 7:39 4:46 M 165 SM 70
197 81 Emma Carter WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 32 78.6 1:17:12 1:17:02 7:42 4:47 F 32 F40 6
198 238 Charlotte Ingram CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 33 77.9 1:17:14 1:16:55 7:42 4:47 F 33 SF 10
199 273 Simon Langley PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 145 34.8 1:17:16 1:16:36 7:40 4:46 M 166 SM 71
200 302 John Malthouse DENMEAD STRIDERS h Denmead 146 34.4 1:17:21 1:16:34 7:39 4:45 M 167 M50 23
201 262 Tim Keyte ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 147 33.9 1:17:24 1:16:49 7:41 4:46 M 168 M50 24
202 100 Vicki Clarke HARDLEY RUNNERS h Hardley 34 77.2 1:17:29 1:17:03 7:42 4:47 F 34 SF 11
203 371 Kevin Rann ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 148 33.5 1:17:33 1:17:05 7:43 4:47 M 169 M40 33
204 222 Nick Hill FARNHAM RUNNERS h Farnham 149 33.0 1:17:35 1:17:01 7:42 4:47 M 170 M50 25
205 326 Richard Melville RYDE HARRIERS h Ryde 150 32.6 1:17:40 1:17:28 7:45 4:49 M 171 SM 72
206 211 Bernard Hartigan UNATTACHED (COWES) u 1:17:44 1:16:53 7:41 4:47 M 172 SM 73
207 351 Elaine Parry RYDE HARRIERS h Ryde 35 76.6 1:17:46 1:17:36 7:46 4:49 F 35 F45 5
208 444 Nicola Thomas PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 36 75.9 1:17:51 1:17:18 7:44 4:48 F 36 F35 10
209 295 Christopher Lowder VICTORY A.C. h Victory 151 32.1 1:18:01 1:16:37 7:40 4:46 M 173 M40 34
210 358 Bob Pentland PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 152 31.7 1:18:10 1:17:53 7:47 4:50 M 174 M60 5
211 70 Gordon Bushell RYDE HARRIERS h Ryde 153 31.2 1:18:25 1:17:35 7:45 4:49 M 175 SM 74
212 226 Adam Holmes FLEET & CROOKHAM A.C. n 1:18:28 1:18:08 7:49 4:51 M 176 M60 6
213 167 Zach Forbes UNATTACHED (LINDFORD) u 1:18:32 1:18:08 7:49 4:51 M 177 SM 75
214 127 Shaun Davey NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 154 30.8 1:18:37 1:18:25 7:51 4:52 M 178 M40 35
215 455 David Walker WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 155 30.3 1:18:39 1:18:22 7:50 4:52 M 179 M45 23
216 20 Kirsty Bailey DENMEAD STRIDERS h Denmead 37 75.2 1:18:39 1:18:03 7:48 4:51 F 37 F40 7
217 156 Samantha Fancourt RYDE HARRIERS h Ryde 38 74.5 1:18:43 1:18:31 7:51 4:53 F 38 F40 8
218 185 Jo Gilholm VICTORY A.C. h Victory 39 73.8 1:18:45 1:18:10 7:49 4:51 F 39 F45 6
219 125 Joanna Curtis WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 40 73.1 1:18:56 1:18:41 7:52 4:53 F 40 F55 2
220 102 Jim Clow VICTORY A.C. h Victory 156 29.9 1:18:58 1:18:19 7:50 4:52 M 180 M65 3
221 493 Jonathan Woodhouse UNATTACHED (SOUTHAMPTON) u 1:19:02 1:18:25 7:51 4:52 M 181 SM 76
222 436 Anna Stone SOUTHAMPTON A.C. h So'ton AC 41 72.4 1:19:06 1:19:01 7:54 4:55 F 41 SF 12
223 492 Kate Wood RYDE HARRIERS h Ryde 42 71.7 1:19:14 1:18:30 7:51 4:53 F 42 F40 9
224 317 Gary McCawley DENMEAD STRIDERS h Denmead 157 29.4 1:19:21 1:18:28 7:51 4:53 M 182 M50 26
225 476 Paul Williams WEST WIGHT ROAD RUNNERS n 1:19:24 1:18:27 7:51 4:52 M 183 M45 24
226 232 Nick Hudson CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 158 29.0 1:19:24 1:19:04 7:54 4:55 M 184 M45 25
227 330 Steven Mitchell CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 159 28.5 1:19:25 1:19:05 7:54 4:55 M 185 M45 26
228 40 Ken Beak RYDE HARRIERS h Ryde 160 28.1 1:19:26 1:18:41 7:52 4:53 M 186 M50 27
229 252 Roger Jones DENMEAD STRIDERS h Denmead 161 27.6 1:19:37 1:18:48 7:53 4:54 M 187 M60 7
230 39 Hayley Baxter ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 43 71.0 1:19:39 1:19:04 7:54 4:55 F 43 F35 11
231 400 Kyle Seeber UNATTACHED (PETERSFIELD) u 1:19:48 1:19:30 7:57 4:56 M 188 SM 77
232 35 Laura Barton UNATTACHED (EAST COWES) u 1:19:58 1:19:29 7:57 4:56 F 44 SF 13
233 202 Jane Georghiou FARNHAM RUNNERS h Farnham 44 70.3 1:19:59 1:19:30 7:57 4:56 F 45 F60 1
234 109 Virginia Collins TOTTON RUNNING CLUB h Totton 45 69.7 1:20:04 1:19:45 7:58 4:57 F 46 F60 2
235 8 Jim Armitage ALTON RUNNERS h Alton 162 27.1 1:20:09 1:19:42 7:58 4:57 M 189 M55 13
236 342 Bryony North BLACKWATER VALLEY RUNNERS h Blackwater 46 69.0 1:20:17 1:19:56 8:00 4:58 F 47 SF 14
237 224 Rob Holdsworth ISLE OF WIGHT A.C. n 1:20:19 1:19:28 7:57 4:56 M 190 M45 27
238 25 Lindsay Bamford FARNHAM RUNNERS h Farnham 47 68.3 1:20:35 1:19:57 8:00 4:58 F 48 F50 4
239 28 Stewart Barbour UNATTACHED (COWES) u 1:20:38 1:20:09 8:01 4:59 M 191 SM 78
240 247 Darron Jolliffe UNATTACHED (PORTSMOUTH) u 1:20:39 1:19:47 7:59 4:57 M 192 M50 28
241 139 Gillian Dowling GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 48 67.6 1:20:46 1:20:23 8:02 5:00 F 49 F45 7
242 500 Roy Young UNATTACHED (SANDOWN) u 1:20:49 1:20:45 8:04 5:01 M 193 M55 14
243 144 Terence Earney HARDLEY RUNNERS h Hardley 163 26.7 1:20:52 1:20:16 8:02 4:59 M 194 M70 1
244 30 Jacquie Barlow TOTTON RUNNING CLUB h Totton 49 66.9 1:21:02 1:20:49 8:05 5:01 F 50 F40 10
245 290 Chloe Lockhart UNATTACHED (PORTSMOUTH) u 1:21:02 1:19:58 8:00 4:58 F 51 SF 15
246 307 Paul Martin ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 164 26.2 1:21:05 1:20:58 8:06 5:02 M 195 M45 28
247 427 Josh Spibey UNATTACHED (PORTSMOUTH) u 1:21:06 1:20:02 8:00 4:58 M 196 SM 79
248 74 Michelle Butler VICTORY A.C. h Victory 50 66.2 1:21:11 1:20:25 8:02 5:00 F 52 F50 5
249 230 Robin Horner UNATTACHED (EAST COWES) u 1:21:15 1:19:57 8:00 4:58 M 197 M45 29
250 481 Jodie Wilmott ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 51 65.5 1:21:22 1:20:48 8:05 5:01 F 53 SF 16
251 310 Diane Mattingly LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 52 64.8 1:21:32 1:21:07 8:07 5:02 F 54 F50 6
252 411 James Shoulder ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 165 25.8 1:21:38 1:21:17 8:08 5:03 M 198 SM 80
253 153 Arielle Elton-Walters UNATTACHED (BRADING) u 1:21:49 1:21:02 8:06 5:02 F 55 SF 17
254 356 Michael Pearce ALTON RUNNERS h Alton 166 25.3 1:21:57 1:21:52 8:11 5:05 M 199 M70 2
255 163 Janet Fletcher UNATTACHED (COWES) u 1:21:59 1:20:38 8:04 5:01 F 56 F40 11
256 485 Richard Wiltshire UNATTACHED (GOSPORT) u 1:22:09 1:21:45 8:11 5:05 M 200 SM 81
257 316 Sarah McCann OVERTON HARRIERS & A.C. h Overton 53 64.1 1:22:21 1:21:35 8:10 5:04 F 57 F45 8
258 58 Robert Bowler WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 167 24.9 1:22:31 1:22:12 8:13 5:06 M 201 M60 8
259 269 Joanne Kitching CITY OF PORTSMOUTH A.C. h PortsmAC 54 63.4 1:22:33 1:21:43 8:10 5:05 F 58 F40 12
260 154 Darren Eynon  GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 168 24.4 1:22:37 1:22:08 8:13 5:06 M 202 M45 30
261 394 Nick Scott-Denness ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 169 24.0 1:22:41 1:22:11 8:13 5:06 M 203 M45 31
262 272 Robert Langley PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 170 23.5 1:22:42 1:22:02 8:12 5:06 M 204 SM 82
263 320 Aaron McGrath UNATTACHED (RYDE) u 1:22:44 1:21:57 8:12 5:06 M 205 M40 36
264 270 Christopher Lamb LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 171 23.1 1:22:45 1:22:13 8:13 5:07 M 206 M45 32
265 50 Alex Bidwell FAREHAM CRUSADERS h Fareham 172 22.6 1:22:48 1:21:59 8:12 5:06 M 207 M45 33
266 73 George Butler ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 173 22.2 1:22:55 1:22:05 8:12 5:06 M 208 SM 83
267 173 Lucy Fraser LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 55 62.8 1:23:01 1:22:35 8:15 5:08 F 59 SF 18
268 121 Louise Crosby HARPENDEN ARROWS n 1:23:05 1:22:01 8:12 5:06 F 60 F55 3
269 458 Brian Warren RYDE HARRIERS h Ryde 174 21.7 1:23:10 1:22:25 8:14 5:07 M 209 M45 34
270 227 Nicholas Holmes FLEET & CROOKHAM A.C. n 1:23:12 1:22:43 8:16 5:08 M 210 M55 15
271 463 Luke Wheeler FAREHAM CRUSADERS h Fareham 175 21.3 1:23:13 1:23:06 8:19 5:10 M 211 SM 84
272 457 Andrew Warren TOTTON RUNNING CLUB h Totton 176 20.8 1:23:14 1:22:33 8:15 5:08 M 212 SM 85
273 176 Mark Fretwell HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 177 20.4 1:23:36 1:22:57 8:18 5:09 M 213 M40 37
274 223 Stuart Hoare DENMEAD STRIDERS h Denmead 178 19.9 1:23:37 1:22:44 8:16 5:08 M 214 M50 29
275 22 Steve Bailey BLACKWATER VALLEY RUNNERS h Blackwater 179 19.5 1:23:39 1:22:15 8:13 5:07 M 215 M55 16
276 41 Sarah Beattie FAREHAM CRUSADERS h Fareham 56 62.1 1:23:45 1:22:57 8:18 5:09 F 61 F45 9
277 378 Brian Robert FAREHAM CRUSADERS h Fareham 180 19.0 1:23:46 1:23:06 8:19 5:10 M 216 M40 38
278 116 John Cowlin VICTORY A.C. h Victory 181 18.6 1:23:55 1:23:13 8:19 5:10 M 217 M40 39
279 228 Sarah Holmes ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 57 61.4 1:23:57 1:23:24 8:20 5:11 F 62 F40 13
280 486 Joseph Winchcombe ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 182 18.1 1:24:04 1:23:06 8:19 5:10 M 218 SM 86
281 280 Mark Lee HARDLEY RUNNERS h Hardley 183 17.6 1:24:07 1:23:15 8:20 5:10 M 219 M50 30
282 113 Neil Cooper UNATTACHED (EAST COWES) u 1:24:22 1:23:03 8:18 5:10 M 220 M45 35
283 214 Rob Hayward UNATTACHED (NEWPORT) u 1:24:23 1:23:33 8:21 5:11 M 221 M45 36
284 141 David Duggan LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 184 17.2 1:24:28 1:24:02 8:24 5:13 M 222 SM 87
285 231 Claire Howard ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 58 60.7 1:24:32 1:23:58 8:24 5:13 F 63 F50 7
286 362 Karen Phillips ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 59 60.0 1:24:32 1:23:35 8:21 5:12 F 64 F45 10
287 263 Kelly Kilpin LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 60 59.3 1:24:35 1:23:56 8:24 5:13 F 65 SF 19
288 429 Georgie Stait PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 61 58.6 1:24:35 1:23:57 8:24 5:13 F 66 SF 20
289 46 Sam Bell WHITE HORSE HARRIERS n 1:25:20 1:24:53 8:29 5:16 M 223 SM 88
290 118 Anita Crawley DENMEAD STRIDERS h Denmead 62 57.9 1:25:34 1:24:44 8:28 5:16 F 67 F50 8
291 183 Luke Gifford UNATTACHED (RYDE) u 1:25:38 1:24:48 8:29 5:16 M 224 SM 89
292 149 Rosie Eldridge RYDE HARRIERS h Ryde 63 57.2 1:25:44 1:25:28 8:33 5:19 F 68 F35 12
293 363 Ian Pierce NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 185 16.7 1:25:51 1:25:38 8:34 5:19 M 225 M45 37
294 418 Jeff Smart ALTON RUNNERS h Alton 186 16.3 1:25:53 1:24:47 8:29 5:16 M 226 M50 31
295 60 Gemma Boyle NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 64 56.6 1:25:54 1:25:41 8:34 5:19 F 69 SF 21
296 452 Linda Tyler FARNHAM RUNNERS h Farnham 65 55.9 1:25:57 1:25:16 8:32 5:18 F 70 F55 4
297 379 Elizabeth Roberts CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 66 55.2 1:26:02 1:25:11 8:31 5:18 F 71 F45 11
298 490 Martin Winter UNATTACHED (HITCHIN) u 1:26:10 1:24:58 8:30 5:17 M 227 M50 32
299 208 Elaine Harris ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 67 54.5 1:26:22 1:25:49 8:35 5:20 F 72 F50 9
300 309 Chris Mason UNATTACHED (GOSPORT) u 1:26:31 1:25:52 8:35 5:20 M 228 M45 38
301 43 Sadie Bedford STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 68 53.8 1:26:41 1:25:39 8:34 5:19 F 73 F45 12
302 325 Russell Mead STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 187 15.8 1:26:43 1:25:32 8:33 5:19 M 229 M50 33
303 194 Neil Griffihs UNATTACHED (SEAVIEW) u 1:26:57 1:25:57 8:36 5:20 M 230 M45 39
304 67 Richard Bulmer UNATTACHED (SHANKLIN) u 1:26:59 1:25:38 8:34 5:19 M 231 M50 34
305 126 Philippa Daley RYDE HARRIERS h Ryde 69 53.1 1:27:02 1:26:23 8:38 5:22 F 74 F40 14
306 143 Shirley Dyson-Laurie WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 70 52.4 1:27:02 1:25:58 8:36 5:21 F 75 F65 1
307 286 Andrew Lewis RYDE HARRIERS h Ryde 188 15.4 1:27:11 1:26:39 8:40 5:23 M 232 M50 35
308 278 Karen Collett RYDE HARRIERS h Ryde 71 51.7 1:27:11 1:26:39 8:40 5:23 F 76 F50 10
309 497 Mark Wright RYDE HARRIERS h Ryde 189 14.9 1:27:18 1:27:07 8:43 5:25 M 233 M50 36
310 80 Martin Carpenter DENMEAD STRIDERS h Denmead 190 14.5 1:27:26 1:26:16 8:38 5:22 M 234 M40 40
311 357 Lisa-Marie Peckover DENMEAD STRIDERS h Denmead 72 51.0 1:27:59 1:27:06 8:43 5:25 F 77 SF 22
312 53 Danny Blunden UNATTACHED (BEMBRIDGE) u 1:28:25 1:27:30 8:45 5:26 M 235 SM 90
313 467 Hilary White LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 73 50.3 1:28:38 1:27:16 8:44 5:25 F 78 F45 13
314 299 Graham Maddison WEST WIGHT ROAD RUNNERS n 1:28:39 1:27:52 8:47 5:28 M 236 M60 9
315 288 Fran Light ALTON RUNNERS h Alton 74 49.7 1:28:44 1:27:40 8:46 5:27 F 79 F45 14
316 387 Keith Ruth ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 191 14.0 1:28:50 1:27:44 8:46 5:27 M 237 M50 37
317 412 John Simister STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 192 13.6 1:28:54 1:27:39 8:46 5:27 M 238 M55 17
318 34 Ruth Bartlett LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 75 49.0 1:28:56 1:28:25 8:51 5:30 F 80 F50 11
319 150 Tarnia Eldridge ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 76 48.3 1:29:00 1:28:01 8:48 5:28 F 81 F45 15
320 333 Rob Morgan FAREHAM CRUSADERS h Fareham 193 13.1 1:29:14 1:29:04 8:54 5:32 M 239 SM 91
321 416 Timothy Sly LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 194 12.7 1:29:16 1:28:40 8:52 5:31 M 240 M45 40
322 170 Kelly Forster ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 77 47.6 1:29:21 1:28:10 8:49 5:29 F 82 SF 23
323 323 Alistair McNiff VICTORY A.C. h Victory 195 12.2 1:29:22 1:28:38 8:52 5:30 M 241 SM 92
324 6 Edward Anderson GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 196 11.8 1:29:31 1:28:15 8:49 5:29 M 242 M45 41
325 346 Carrie Oliver WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 78 46.9 1:29:33 1:29:13 8:55 5:33 F 83 F55 5
326 441 Clare Taylor DENMEAD STRIDERS h Denmead 79 46.2 1:29:42 1:28:48 8:53 5:31 F 84 F35 13
327 410 Zoe Sherwin UNATTACHED (COWES ) u 1:29:44 1:28:37 8:52 5:30 F 85 F40 15
328 373 Julie Ray ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 80 45.5 1:29:50 1:28:54 8:53 5:31 F 86 F45 16
329 471 Peter White RYDE HARRIERS h Ryde 197 11.3 1:30:14 1:29:28 8:57 5:34 M 243 M60 10
330 355 Kerry Peak UNATTACHED (NEWPORT) u 1:30:26 1:29:39 8:58 5:34 F 87 SF 24
331 426 Hayley Sparshott GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 81 44.8 1:30:26 1:30:03 9:00 5:36 F 88 F45 17
332 89 Katherine Chamberlain STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 82 44.1 1:30:31 1:29:28 8:57 5:34 F 89 F40 16
333 324 Sara McRitchie STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 83 43.4 1:30:34 1:29:31 8:57 5:34 F 90 F40 17
334 438 Helen Symes UNATTACHED (WINCHESTER ) u 1:30:34 1:29:22 8:56 5:33 F 91 F45 18
335 76 Callum Cairns VICTORY A.C. h Victory 198 10.9 1:30:43 1:29:59 9:00 5:35 M 244 SM 93
336 31 Rob Barlow TOTTON RUNNING CLUB h Totton 199 10.4 1:30:47 1:29:20 8:56 5:33 M 245 M45 42
337 404 James Sharman PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 200 10.0 1:30:49 1:30:07 9:01 5:36 M 246 M40 41
338 339 Adam Mundell GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 201 9.5 1:30:53 1:29:38 8:58 5:34 M 247 SM 94
339 131 Lara Dent UNATTACHED (GOSPORT) u 1:30:59 1:29:41 8:58 5:34 F 92 F35 14
340 329 Kelly Milner HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 84 42.8 1:31:02 1:30:20 9:02 5:37 F 93 F35 15
341 414 Martin Sims UNATTACHED (SOUTHAMPTON) u 1:31:13 1:30:46 9:05 5:38 M 248 M65 4
342 304 Cliff Manton HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 202 9.0 1:31:24 1:30:46 9:05 5:38 M 249 M55 18
343 111 Sarah Cook NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 85 42.1 1:31:25 1:31:14 9:07 5:40 F 94 F35 16
344 233 Sarah Hughes NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 86 41.4 1:31:26 1:31:14 9:07 5:40 F 95 F35 17
345 498 Catherine Young RYDE HARRIERS h Ryde 87 40.7 1:31:26 1:30:54 9:05 5:39 F 96 F35 18
346 380 Tamsin Roberts HARDLEY RUNNERS h Hardley 88 40.0 1:31:35 1:30:34 9:03 5:38 F 97 SF 25
347 219 David Hennem UNATTACHED ( GUILDFORD) u 1:31:47 1:31:39 9:10 5:42 M 250 M75 1
348 236 Jef Hutchby CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 203 8.6 1:32:01 1:31:19 9:08 5:40 M 251 M50 38
349 37 Alison Batchelor ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 89 39.3 1:32:11 1:31:35 9:09 5:41 F 98 F45 19
350 372 Donna Ransom TOTTON RUNNING CLUB h Totton 90 38.6 1:32:14 1:31:44 9:10 5:42 F 99 F35 19
351 221 Jessica Hill ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 91 37.9 1:32:21 1:31:10 9:07 5:40 F 100 SF 26
352 391 Julie Salter ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 92 37.2 1:32:32 1:31:34 9:09 5:41 F 101 F50 12
353 72 Paul Butcher UNATTACHED (NEWPORT ) u 1:32:43 1:31:48 9:11 5:42 M 252 M45 43
354 472 Jane Whiteley CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 93 36.6 1:32:53 1:32:10 9:13 5:44 F 102 F50 13
355 395 Jane Scrase ALTON RUNNERS h Alton 94 35.9 1:33:00 1:31:59 9:12 5:43 F 103 SF 27
356 338 Adrian Mudle HARDLEY RUNNERS h Hardley 204 8.1 1:33:07 1:32:33 9:15 5:45 M 253 M55 19
357 265 Sarah King GAINSBOROUGH & MORTON STRIDERS n 1:33:13 1:31:50 9:11 5:42 F 104 F35 20
358 68 Michael Bulpitt UNATTACHED (BEMBRIDGE ) u 1:33:22 1:32:09 9:13 5:44 M 254 M45 44
359 99 Sarah Clarke PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 95 35.2 1:33:24 1:32:28 9:15 5:45 F 105 SF 28
360 382 Dale Rockall ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 205 7.7 1:33:31 1:32:36 9:16 5:45 M 255 M45 45
361 350 Julia Parker ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 96 34.5 1:33:31 1:32:36 9:16 5:45 F 106 F45 20
362 27 Jeremy Barber HARDLEY RUNNERS h Hardley 206 7.2 1:33:55 1:32:30 9:15 5:45 M 256 M60 11
363 327 Sue Meredith UNATTACHED (RYDE) u 1:34:03 1:33:27 9:21 5:48 F 107 F45 21
364 122 Di Cross CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 97 33.8 1:34:12 1:33:28 9:21 5:48 F 108 F50 14
365 155  Rory Fall UNATTACHED (GOSPORT) u 1:34:29 1:33:09 9:19 5:47 M 257 M55 20
366 422 Sophie Smith FAREHAM CRUSADERS h Fareham 98 33.1 1:34:55 1:33:50 9:23 5:50 F 109 SF 29
367 12 Kerry Arnott GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 99 32.4 1:34:55 1:33:37 9:22 5:49 F 110 SF 30
368 220 Stephen Hickman ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 207 6.8 1:35:29 1:34:25 9:26 5:52 M 258 M55 21
369 190 David Gould HARDLEY RUNNERS h Hardley 208 6.3 1:35:31 1:34:05 9:24 5:51 M 259 M55 22
370 147 Megan Eggeling WEST WIGHT ROAD RUNNERS n 1:35:32 1:35:24 9:32 5:56 F 111 F70 1
371 348 John Orrell UNATTACHED (SURREY) u 1:35:33 1:34:13 9:25 5:51 M 260 M50 39
372 406 Sarah Sharp ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 100 31.7 1:35:37 1:34:41 9:28 5:53 F 112 F40 18
373 271 John Langley UNATTACHED (HAVANT) u 1:35:37 1:34:20 9:26 5:52 M 261 M45 46
374 431 Claire Stevens ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 101 31.0 1:35:40 1:34:49 9:29 5:53 F 113 SF 31
375 300 Charlotte Maisey STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 102 30.3 1:35:41 1:34:39 9:28 5:53 F 114 F35 21
376 130 Rachel Dempsey ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 103 29.7 1:35:52 1:34:45 9:29 5:53 F 115 F35 22
377 258 Jonathan Kane WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 209 5.9 1:36:30 1:36:13 9:37 5:59 M 262 M70 3
378 383 Donna Rodger UNATTACHED (SOUTHAMPTON) u 1:36:51 1:36:06 9:37 5:58 F 116 F45 22
379 435 Nicholas Stilwell ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 210 5.4 1:36:57 1:35:45 9:34 5:57 M 263 M50 40
380 11 Natasha Armstrong PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 104 29.0 1:37:24 1:36:28 9:39 6:00 F 117 F35 23
381 3 Terry Aked DENMEAD STRIDERS h Denmead 211 5.0 1:37:46 1:36:35 9:40 6:00 M 264 M40 42
382 242 Rachel Jarvis VICTORY A.C. h Victory 105 28.3 1:38:18 1:37:29 9:45 6:03 F 118 F60 3
383 207 Christine Harris HARDLEY RUNNERS h Hardley 106 27.6 1:38:27 1:37:26 9:45 6:03 F 119 F65 2
384 59 Philippa Steventon UNATTACHED (COWES) u 1:38:41 1:37:15 9:43 6:03 F 120 F35 24
385 33 Sarah Barron STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 107 26.9 1:38:59 1:37:44 9:46 6:04 F 121 F45 23
386 321 Caroline McGuigan GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 108 26.2 1:39:01 1:37:39 9:46 6:04 F 122 F40 19
387 268 David Kitching GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 212 4.5 1:39:09 1:38:10 9:49 6:06 M 265 M60 12
388 443 Mary Thane BLACKWATER VALLEY RUNNERS h Blackwater 109 25.5 1:39:10 9:55 6:10 F 123 F55 6
389 64 Katie Brothers OVERTON HARRIERS & A.C. h Overton 110 24.8 1:39:12 1:38:26 9:51 6:07 F 124 F35 25
390 489 Carol Winter UNATTACHED (HITCHIN) u 1:39:26 1:37:55 9:48 6:05 F 125 F50 15
391 152 Keith Elshaw GOSPORT ROAD RUNNERS h Gosport 213 4.1 1:39:37 1:38:14 9:49 6:06 M 266 M50 41
392 97 Karen Clark PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 111 24.1 1:39:51 1:38:53 9:53 6:09 F 126 F45 24
393 390 Anthony Salt UNATTACHED (PORTSMOUTH) u 1:39:59 1:38:29 9:51 6:07 M 267 M50 42
394 341 Jane Nockemann PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 112 23.4 1:40:09 1:39:08 9:55 6:10 F 127 F50 16
395 449 Sally Trotman ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 113 22.8 1:40:28 1:39:16 9:56 6:10 F 128 F45 25
396 281 Stephen Lee RYDE HARRIERS h Ryde 214 3.6 1:40:43 1:39:58 10:00 6:13 M 268 M70 4
397 138 Jules Dinwoodie STUBBINGTON GREEN RUNNERS h Stubb'ton 114 22.1 1:41:54 1:40:40 10:04 6:15 F 129 F55 7
398 66 Vicki Brunink NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 115 21.4 1:42:18 1:40:58 10:06 6:16 F 130 F35 26
399 261 Bridget Keyte ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 116 20.7 1:42:18 1:41:13 10:07 6:17 F 131 F45 26
400 461 Clare Welch DENMEAD STRIDERS h Denmead 117 20.0 1:42:19 1:41:26 10:09 6:18 F 132 F35 27
401 282 Gissele Leishman PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 118 19.3 1:42:29 1:41:29 10:09 6:18 F 133 F50 17
402 287 Shona Lewis NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 119 18.6 1:42:44 1:41:25 10:09 6:18 F 134 F35 28
403 123 Mark Cunningham  NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 215 3.2 1:42:44 1:41:29 10:09 6:18 M 269 M45 47
404 129 Kate Dean PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 120 17.9 1:42:53 1:41:58 10:12 6:20 F 135 SF 32
405 117 Vanessa Cracknell UNATTACHED (ALDERSHOT) u 1:43:16 1:41:54 10:11 6:20 F 136 F55 8
406 374 Julia Revill DENMEAD STRIDERS h Denmead 121 17.2 1:43:30 1:42:38 10:16 6:23 F 137 F65 3
407 87 Sharon Cass ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 122 16.6 1:43:49 1:42:54 10:17 6:24 F 138 F35 29
408 18 Amanda Bailey BLACKWATER VALLEY RUNNERS h Blackwater 123 15.9 1:44:06 1:42:37 10:16 6:23 F 139 F50 18
409 283 Kath Levrier RYDE HARRIERS h Ryde 124 15.2 1:44:28 1:42:55 10:17 6:24 F 140 F60 4
410 187 Stuart Goldsmith UNATTACHED (WEYHILL) u 1:44:47 1:43:53 10:23 6:27 M 270 M50 43
411 107 Katie Collard HARDLEY RUNNERS h Hardley 125 14.5 1:45:04 1:43:39 10:22 6:26 F 141 F40 20
412 381 Belinda Rockall ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 126 13.8 1:45:16 1:44:26 10:27 6:29 F 142 F45 27
413 368 Tracy Puttock HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 127 13.1 1:45:19 1:44:38 10:28 6:30 F 143 F45 28
414 71 Alison Butcher UNATTACHED (SANDOWN) u 1:45:33 1:44:37 10:28 6:30 F 144 F45 29
415 9 Christine Armstrong WEST WIGHT ROAD RUNNERS n 1:45:38 1:44:09 10:25 6:28 F 145 F60 5
416 69 Vicky Burley UNATTACHED (RYDE) u 1:46:04 1:44:42 10:28 6:30 F 146 F40 21
417 294 Allison Lowder VICTORY A.C. h Victory 128 12.4 1:46:24 1:44:59 10:30 6:31 F 147 F40 22
418 439 Amanda Talbert FAREHAM CRUSADERS h Fareham 129 11.7 1:46:28 1:45:10 10:31 6:32 F 148 F45 30
419 132 Lucy Deville ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 130 11.0 1:46:38 1:45:39 10:34 6:34 F 149 F60 6
420 165 Graham Foden VICTORY A.C. h Victory 216 2.7 1:46:40 1:45:55 10:35 6:35 M 271 M65 5
421 284 Sasha Levrier RYDE HARRIERS h Ryde 131 10.3 1:46:49 1:45:17 10:32 6:33 F 150 SF 33
422 77 Beverly Capon UNATTACHED (COWES) u 1:47:04 1:45:38 10:34 6:34 F 151 F40 23
423 218 Becci Heng UNATTACHED (EAST COWES) u 1:47:31 1:46:18 10:38 6:36 F 152 F40 24
424 442 Lisa Taylor WEST WIGHT ROAD RUNNERS n 1:47:49 1:46:44 10:40 6:38 F 153 F45 31
425 186 Daniel Goldsmith UNATTACHED (LONDON) u 1:47:58 1:47:01 10:42 6:39 M 272 SM 95
426 367 Maria Pragnell UNATTACHED (FRESHWATER) u 1:48:10 1:46:40 10:40 6:38 F 154 SF 34
427 305 Colin Martin CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 217 2.3 1:48:35 1:47:01 10:42 6:39 M 273 M60 13
428 78 Philip Carey UNATTACHED (TOTLAND BAY) u 1:48:44 1:47:14 10:43 6:40 M 274 M45 48
429 213 Chris Hayles UNATTACHED (FRESHWATER) u 1:48:45 1:47:15 10:43 6:40 M 275 M40 43
430 484 Sue Wilton SOLENT RUNNING SISTERS h Solent Sis 132 9.7 1:48:48 1:48:02 10:48 6:43 F 155 F50 19
431 206 Brian Harris DENMEAD STRIDERS h Denmead 218 1.8 1:48:54 1:47:36 10:46 6:41 M 276 M70 5
432 491 Will Witt CITY OF SALISBURY A.R.C. h Salisbury 219 1.4 1:49:35 1:48:01 10:48 6:43 M 277 M70 6
433 397 Richard Scrase ALTON RUNNERS h Alton 220 0.9 1:49:43 1:48:35 10:52 6:45 M 278 SM 96
434 292 Louise Lovesey UNATTACHED (PORTSMOUTH) u 1:50:33 1:49:01 10:54 6:46 F 156 SF 35
435 275 Maria Larsson UNATTACHED (RYDE) u 1:50:37 1:49:14 10:55 6:47 F 157 F40 25
436 174 Caroline Freeman ALTON RUNNERS h Alton 133 9.0 1:50:41 1:49:31 10:57 6:48 F 158 F50 20
437 196 Sam Grist UNATTACHED (FRESHWATER) u 1:51:05 1:49:39 10:58 6:49 M 279 SM 97
438 181 Isabel Gardner PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 134 8.3 1:52:45 1:51:42 11:10 6:56 F 159 F55 9
439 189 Gill Goodwin WINCHESTER & DISTRICT A.C. h Winchester 135 7.6 1:53:23 1:52:39 11:16 7:00 F 160 F60 7
440 56 Rebecca Bowers NETLEY ABBEY RUNNERS h Netley 136 6.9 1:53:29 1:52:12 11:13 6:58 F 161 F45 32
441 417 Lisa Small HEDGE END RUNNING CLUB h Hedge End 137 6.2 1:53:29 1:52:10 11:13 6:58 F 162 F40 26
442 47 Aurelio Bello LORDSHILL ROAD RUNNERS h Lordshill 221 0.5 1:53:29 1:52:13 11:13 6:58 M 280 M60 14
443 285 Simon Levrier RYDE HARRIERS h Ryde 222 0 1:54:34 1:53:10 11:19 7:02 M 281 M60 15
444 289 Angela Lock RYDE HARRIERS h Ryde 138 5.5 1:56:05 1:55:44 11:34 7:11 F 163 F45 33
445 235 Kirstyn Hunter UNATTACHED (NEWPORT) u 1:56:10 1:54:38 11:28 7:07 F 164 SF 36
446 453 Jessica Waite ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 139 4.8 1:58:22 1:57:13 11:43 7:17 F 165 SF 37
447 62 Shannon Brennen ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 140 4.1 1:58:36 1:57:28 11:45 7:18 F 166 F40 27
448 119 Marilyn Crocker VICTORY A.C. h Victory 141 3.4 1:58:37 1:57:13 11:43 7:17 F 167 F65 4
449 459 Francis Watters UNATTACHED (COBHAM) u 1:58:49 1:57:15 11:43 7:17 M 282 M60 16
450 487 Deborah Winn PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 142 2.8 1:58:57 1:57:48 11:47 7:19 F 168 F55 10
451 423 Alison Smith (2) PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 143 2.1 1:59:01 1:57:52 11:47 7:19 F 169 F50 21
452 255 Deb Joy UNATTACHED (RYDE) u 2:00:34 1:59:36 11:58 7:26 F 170 F50 22
453 279 Deborah Ledicott UNATTACHED (NEWPORT) u 2:00:34 1:59:37 11:58 7:26 F 171 F35 30
454 209 Shelley Harris ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 144 1.4 2:03:02 2:01:52 12:11 7:34 F 172 F45 34
455 359 Debbie Pentland PORTSMOUTH JOGGERS h PompeyJ 145 0.7 2:06:24 2:05:20 12:32 7:47 F 173 F55 11
456 112 Katy Cool UNATTACHED (ISLE OF WIGHT) u 2:07:25 2:05:58 12:36 7:50 F 174 F35 31
457 179 Jo Galloway UNATTACHED (ISLE OF WIGHT) u 2:07:26 2:05:58 12:36 7:50 F 175 F45 35
458 424 Lyn Snow ISLE OF WIGHT ROAD RUNNERS h IOW RR 146 0 2:10:08 2:09:08 12:55 8:01 F 176 F55 12
459 322 Angie McLeod UNATTACHED (HAVANT) u 2:11:05 2:10:02 13:00 8:05 F 177 F35 32
460 169 Emma Ford Stout UNATTACHED (BRADING) u 2:12:41 2:11:12 13:07 8:09 F 178 F40 28
461 114 Angie Cooper  UNATTACHED (RYDE ) u 2:12:41 2:11:12 13:07 8:09 F 179 F35 33